18:06, duminică, 14 august, 2022

Înaltpreasfințitul Vladimir a oficiat Taina Sfântului Botez pentru pruncul Andrei

Câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi îmbrăcat. Galateni 3.27

După oficierea Sfintei Liturghii la Catedrala „Nașterea Domnului” din Chișinău, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat Taina Botezului pentru pruncul Andrei, nepotul Dn-lui Grigore Zapuhlîh, Director  al IMSP Institutul de Neurologie şi Neurochirurgie, Doctor habilitat în științe medicale, Profesor universitar.

La Taina Botezului au participat: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretarul Mitropoliei Moldovei dar și clerici ai catedralei.

Slujba încreștinării pruncului Andrei, a adus bucurie atât părinților cât și rudelor, Sfânta Taină fiind oficiată într-o atmosferă de liniște și armonie duhovnicească.

După încreştinarea micuţului, Mitropolitul Vladimir a vorbit despre importanţa ducerii mai departe a Credinţei Ortodoxe prin fiii noştri, care trebuie crescuţi în credinţă şi dragoste.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media