22:02, vineri, 28 decembrie, 2018

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Vineri 28 decembrie 2018, în sala de ședințe a Sfântului Sinod la reședința Patriarhală și Sinodală de la Mănăstirea „Sfântul Daniel”, din orașul Moscova, sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril s-a desfășurat ultima din anul 2018 ședință a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a prezentat un raport referitor la vizitele canonice din ultima perioadă, relaţiile cu Bisericile Ortodoxe-surori, activităţile cultural-spirituale, precum şi situaţia regretabilă creată în jurul Bisericii Ortodoxe din Ucraina.

Sinodul a abordat diverse aspecte ale vieții eclesiale, făcând bilanțul activităților și evenimentelor din ultimul trimestru.

CONDICILE ședinței Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse din 28 decembrie 2018

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media