La data de 21 aprilie 2024, Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, a condus Sfânta Liturghie în catedrala mitropolitană ”Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău. În timpul Sfintei Liturghii a avut loc hirotonia Preacuviosului arhimandrit Patrocl (Porombac) în treapta de episcop de Dondușeni, … Continuă lectura Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, a condus hirotonia întru episcop a arhim. Patrocl (Porombac)