Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:31, joi, 31 ianuarie, 2013

Mitropolitul Vladimir a participat la lucrările Sf. Sinod

La 30 ianuarie, în incinta Reședinței Patriarhale din Moscova, sub președinția Preafericirii Sale Patriarhului Kiril, s-a desfășurat prima ședință din anul 2013 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Mitropolit Vladimir al Chișinăului și al Întregii Moldove, iar prin rotație a arhiereilor a fost invitat și PS Episcop Sava de Tiraspol și Dubăsari.

Sinodul a abordat diverse aspecte ale vieții eclesiale, făcând bilanțul activităților și evenimentelor din ultimul trimestru.

Apoi s-au pus în discuție regulamentul privind desfășurarea Soborului Arhieresc al BORu, preconizat pentru perioada 2-5 februarie. La acest sobor sunt invitați toți arhiereii din cuprinsul Patriarhiei, inclusiv ierarhii Mitropoliei Moldovei.

Totodată, ÎPS Mitropolit Vladimir a prezentat dările de seamă privind activitatea Mitropoliei noastre în anul 2012.

Deciziile Sf. Sinod a se vedea aici.