12:30, joi, 20 septembrie, 2018

În perioada 2 – 12 octombrie, moaştele Sfântului Mare Mucenic Pantelimon vor fi expuse spre închinare credincioșilor din Moldova

În perioada 2 – 12 octombrie, cu suportul Președintelui Republicii Moldova, Dl Igor Dodon și cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, în țara noastră va fi adus un fragment al moaştelor Sfântului Mare Mucenic Pantelimon care se păstrează la Mănăstirea ”Sfântul Pavel” de pe Muntele Athos.

Astfel, Sfintele moaște vor fi expuse spre închinare tuturor credincioșilor, în mai multe localități din toată țara după cum urmează:

Pe data de 2 octombrie (după ora 17.00) și pe 3 octombrie – Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău;
4 octombrie – Institutul Oncologic din mun. Chișinău;
5 octombrie – Catedrala „Sfântul Ioan Botezătorul” din oraşul Comrat;
7 octombrie – Catedrala „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din oraşul Cahul;
8-9 octombrie – Catedrala episcopală „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din orașul Bălți;
10 octombrie – Mănăstirea “Naşterea Domnului” din raionul Edineț;
11 octombrie – Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Sfinte Mare Mucenice Pantelimon, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!