2:00, marți, 24 decembrie, 2019

În comuna Coșnița, raionul Dubăsari s-a desfășurat ediția a XV-a a festivalului ortodox ”Aho, aho, răsună Nistru!” – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, la 20 decembrie 2019 în comuna Coșnița raionul Dubăsari s-a desfășurat ediția a XV-a a festivalului ortodox ”Aho, aho, răsună Nistru!”, dedicat sărbătorilor de iarnă și frumoaselor tradiții nistrene legate de acestea.

An de an, ansambluri folclorice și coruri bisericești de copii și adulți, se adună întru bucuria Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, dând veste măreții sărbători creștine care, a marcat, prin excelență, un nou început în istoria neamului omenesc.

Astfel, prin frumoasele colinzi și cântări tradiționale dăm slavă lui Dumnezeu, reactualizând Nașterea Domnului, care s-a înrădăcinat adânc în istoria neamului nostru  pe malurile bătrânului Nistru.

Cuvânt la deschidere cu alese felicitări au adresat spectatorilor dl Grigore Filipov, Președintele raionului Dubăsari, părintele prot. mitr. Teodor Pelin, Protopop de Dubăsari și Criuleni și dna Maria Perciuleac, Șefa Secției Cultură Dubăsari.

La final, toate colectivele au primit Diplome de participare și cadouri din partea Consiliului Raional Dubăsari și Mitropoliei Moldovei.

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/