20:55, luni, 26 decembrie, 2016

ÎN ATENŢIA SLUJITORILOR! Panihidă de obşte în memoria nou-adormiţilor robilor lui Dumnezeu decedaţi în catastrofa aviatică din Marea Neagră

În legătură cu dezastrul aviatic al navei Tu 154 a Ministerului Apărării Federaţiei Ruse, Preafericitul Patriarhul Kirill al Moscovei şi al Întregii Rusii binecuvântează ca a treia zi după această tragedie, 27 decembrie, în toate lăcaşurile din cuprinsul canonic al Bisericii Ortodoxe Ruse să se slujească panihida de obşte în memoria nou-adormiţilor robilor lui Dumnezeu decedaţi în catastrofa aviatică din Marea Neagră.

În afară de aceasta, până în ziua a 40-a, 2 februarie 2017, este necesară pomenirea zilnică a nou adormiţilor în timpul Proscomidiei şi a Sfintei Liturghii.

Cu dragoste întru Domnul,

Varsonofie,