16:20, duminică, 5 august, 2018

Icoana Maicii Domnului de la Poceaev sărbătorită la Mănăstirea Saharna

În Duminica a X-a după Cincizecime care anul acesta a coincis cu sărbătoarea Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev, având binecuvântatea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfânta Treime” din Saharna, la care au participat Arhimandritul ADRIAN (Baciu), Starețul mănăstirii, clerul mănăstirii, dar și numeroși pelerini.

În cuvântul predicatorial, Vlădica IOAN a împărtășit pelerinilor crâmpeie din istoria Icoanei Maicii Domnului de la Poceaev, care este una dintre cele mai cinstite sfinte odoare în toată lumea slavă: este cinstită în Rusia, Bosnia, Serbia, Bulgaria și alte locuri.

După Liturghie, a fost oficiat un Tedeum de mulțumire, iar mai apoi, Episcopul Ioan a transmis mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit VLADIMIR, care astăzi a oficiat Sfânta Liturghie în orașul Basarabeasca.

Icoana Maicii Domnului de la Poceaev este prăznuită vineri în Săptămâna Luminată, pe 23 iulie/5 august și pe 8/21 septembrie.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info