22:38, sâmbătă, 19 august, 2017

Hramul Catedralei „Schimbarea la față a Mântuitorului” din Chișinău

Aleasă bucurie duhovnicească au trăit enoriașii Catedralei Schimbarea la Față a Mântuitorului din mun. Chișinău în ziua prăznuirii hramului bisericii. Parohul sfântului locaș, prot. Ioan Plămădeală împreună cu un sobor de preoți și diaconi au săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în cinstea marelui și luminatului praznic împărătesc.

La încheierea Sfintei Liturghii părintele Ioan a evindențiat încă o dată importanța sărbătorii în viața Bisericii, dar și a felicitat toți enoriașii urându-le ca lumina taborică să strălucească mereu în inimi și să le lumineze calea către Împărăția Cerurilor.

La fel, parohul a mulțumit tuturor celor care au contribuit la înfrumusețarea, renovarea și dăinuirea în continuare a bisericii.

Sărbătoarea s-a încheiat în mod tradițional cu o agapă frățeacă.

Sursa: www.csf.md