16:46, luni, 9 septembrie, 2019

Episcopul Ioan de Soroca a prezidat ședința extraordinară a Protopopiatului Florești

Luni, 9 septembrie 2019, Episcopul Ioan de Soroca, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, a convocat și prezidat ședința extraordinară a Protopopiatului Florești.

Adunarea s-a desfășurat la biserica „Sfântul Ierarh Mitrofan” din orașul Florești.

În cadrul întrunirii preoții au ales un nou duhovnic al Protopopiatului în persoana protoiereului Ioan LISNIC.

De asemenea, au fost adoptate importante decizii de ordin administrativ din viața Protopopiatului.

Slujitorii au avut posibilitatea să-și împărtășească preocupările lor arhiereului vicar, relatându-i din realizările parohiale.

La finalul întâlnirii, Preasfințitul episcop Ioan a primit darea de seamă a parohiilor pe trimestrul III.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/