3:00, duminică, 23 iunie, 2019

Episcopul Ioan al Sorocii a slujit în biserica „Tuturor Sfinților” din orașul Dubăsari – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

În Duminica a I-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove și la invitația Înaltpreasfințitului Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a slujit în biserica „Tuturor Sfinților” din orașul Dubăsari.

Duminica întâi după Rusalii mai este numită şi Duminica Tuturor Sfinţilor. Biserica a rânduit ca în Duminica întâi după Pogorârea Duhului Sfânt, în care ne aflăm, să fie pomeniţi toţi sfinţii.

La finalul evenimentului liturgic, Episcopul Ioan a felicitat pe preoți și credincioși cu sărbătoarea hramului și a transmis și mesajul părintesc și de binecuvântare al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, care astăzi a oficiat sfințirea Bisericii cu hramul „Tuturor Sfinților care s-au proslăvit în pământul Moldovei”  a Combinatului de vinuri Cricova SA.

La fel, ierarhul sorocean a mulțumit protoiereului Gheorghe Lisovschi, paroh al bisericii și protopop de Dubăsari pentru primirea cordială.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/