12:46, miercuri, 28 decembrie, 2022

Episcopul Ioan al Sorocii a primit diploma de Doctor în Istorie

Preasfințitul episcop Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, a luat parte miercuri, 28 decembrie 2022, la manifestarea festivă de înmânare a diplomelor și certificatelor de doctor în incinta Agenţiei Naţionale de Asigurare a Calităţii în Educație și Cercetare.

În cadrul activității festive, Președintele ANACEC, dl Andrei Chiciuc a înmânat episcopului Ioan, diploma de Doctor în Istorie.

În luarea de cuvânt, episcopul Ioan a exprimat recunoștință și a urat colegilor, succese în activitățile educaționale, științifice etc. Totodată a felicitat pe toți cu ocazia sfintelor sărbători de iarnă.

***

Preasfințitul episcop Ioan de Soroca, a susținut în data de 15 septembrie, teza de doctorat pe tema: ”Rolul Mănăstirii Hârbovăţ în viața monahală din spaţiul pruto-nistrean (anii ’30 ai sec. al XVIII-lea – anii ’60 ai sec. al XX-lea)”

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/