8:01, joi, 29 martie, 2018

Episcopul Ioan al Sorocii a discutat cu elevi din or. Râșcani

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, activitățile din cadrul Săptămânii Tineretului Ortodox s-au desfășurat și în Protopopiatul Râșcani.

În amiaza zilei de 27 martie, un sobor de preoți din circumscripție, în frunte cu părintele protopop Sveatoslav Ungurean, l-a întâmpinat pe PS Episcop Ioan, vicar mitropolitan.

Poposind în orașul Râșcani, episcopul a vizitat paraclisul ”Sf. M. Mc. Pantelimon” de pe lângă Spitalul Raional Râșcani, a săvârșit o rugăciune la demararea Săptămânii Tineretului Ortodox. A urmat întruniri și discuții cu elevii din cadrul Gimnaziului ”Gh. Râșcanu” și Liceului ”L. Damian” din oraș.

Preasfinția Sa a vorbit tinerilor despre virtuțile creștine, în mod special referindu-se la cea a dragostei, în viața tinerilor de astăzi. A urmat un dialog sincer cu cei prezenți, după care Episcopul Ioan a aflat mai multe din viața și activitățile cu caracter cultural-religios din această instituție.

A fost apreciată activitatea profesorului de religie și de educație civică, prot. Constantin Rîciu, care al treilea an consecutiv încearcă să formeze copiii și tinerii noștri în duhul iubirii divine.

Protopopiatul Rîșcani