16:28, miercuri, 5 septembrie, 2018

Duminică, 9 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir va oficia Sfânta Liturghie praznicală la Biserica „Sf. Irh. Nicolae” din Basarabeasca

Anul acesta, Episcopia de Cahul și Comrat marchează 20 de ani de la înființare. Acum două decenii, în ședința din 17 iulie 1998, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse a luat hotărârea de înființare a Episcopiei de Cahul și Căușeni, care ulterior a fost redenumită în Episcopia de Cahul și Comrat.

Festivitățile prilejuite de aniversarea a 20 de ani de la înființarea Episcopiei de Cahul și Comrat vor debuta Duminică, 9 septembrie 2018, începând cu ora 8.45, când la biserica cu hramul Sf. Irh. Nicolae din orașul Basarabeasca va avea loc întâmpinarea ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, care împreună cu un sobor de ierarhi va oficia Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie praznicală.

Cu acest deosebit prilej, Vă invităm să fiți părtași la aceste momente spirituale desfășurate în cadrul Episcopiei de Cahul și Comrat și Vă așteptăm cu multă dragoste de a Vă alătura în rugăciune și comuniune la această sărbătoare de suflet.

Sectorul Comunicare și Realții Publice a Episcopiei de Cahul și Comrat, www.eparhiasud.md