16:49, joi, 22 decembrie, 2022

Dl Tudor Ababii, Doctor în medicină de la Spitalul Clinic Municipal „Gheorghe Paladi” din Capitală, decorat de către Mitropolitul Vladimir

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat miercuri, 21 decembrie, pe distinsul medic chirurg Tudor Ababii, Doctor în medicină de la Spitalul Clinic Municipal „Gheorghe Paladi” din Capitală, cu Ordinul mitropolitan ”Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gradul II.

În cadrul întrevederii, Mitropolitul Vladimir i-a mulțumit dl Ababii pentru truda depusă pe parcursul anilor în ogorul medicinei autohtone, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia domniei sale în promovarea valorilor nepieritoare ale Sfintei noastre Ortodoxii.

La rândul său, dl Tudor Ababii a mulțumit Mitropolitului pentru înalta distincție, dar și pentru prețuirea și atenția pe care Biserica Ortodoxă din Moldova o arată față de medici.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media