13:54, sâmbătă, 26 iunie, 2021

Direcția mitropolitană a oferit o mie de doze de vaccin Sputnik V pentru a suplimenta stocul de la Maratonul vaccinării

Un nou maraton de vaccinare anti-Covid-19, cu disponibilitatea serului Sputnik V, AstraZeneca, Sinovac și Sinofarm a fost organizat astăzi, 26 iunie, la Palatul Republicii.

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Direcția mitropolitană în persoana Secretarului Mitropoliei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș, a oferit o mie de doze de vaccin Sputnik V pentru a suplimenta stocul de la Palatul Republicii.

„Transmit pe această cale, binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, pentru credincioșii care doresc să se vaccineze, urmând principiile și valorile Bisericii universale, care sunt dragostea față de aproapele și față de Dumnezeu. Vaccinându-ne și imunizându-ne, noi nu facem altceva, decât să demonstrăm această dragoste, această corectitudine față de apropiații noștri și nu inversul, ceea ce este egosimul și indiferența, care deocamdată se menține în anumite cercuri și anumite rânduri ale societății noastre”, a spus Secretarul Mitropoliei, Prot. mitr. Vadim Cheibaș.

Vaccinele au fost oferite recent, drept ajutor umanitar din partea Patriarhiei Ruse și sunt distribuite de către Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove pe teritoriul Republicii Moldova.

Despre aceasta a anunțat și primarul capitalei, Ion Ceban, pe contul său de facebook: https://www.facebook.com/Ion.Ceban.public

„Oamenii au rămas puțini în rândul format de dimineață pentru a se vaccina la Maratonul organizat! De dimineața aveam 3000 de doze de vaccin Sputnik.

Deoarece solicitarea este foarte mare, am apelat la Mitropolia Moldovei, deoarece știam că au fost recepționate doze de vaccin Sputnik, donate de Patriarhia Moscovei și s-au arătat deschiși să ne ofere încă o mie de doze.

Toți oamenii care sunt acum în rând vor fi vaccinați. Astfel, 4000 mii de doze de Sputnik vor fi administrate astăzi la Maratonul organizat de Primărie și Ministerul Sănătății”, a scris primarul capitalei Ion Ceban pe Facebook.

Poziția Bisericii Ortodoxe din Moldova, care prețuiește știința medicală și multele beneficii ale acesteia, a fost și rămâne una favorabilă vaccinării, subliniind însă constant necesitatea esențială a respectării riguroase a principiilor de natură etică: consimţământul informat al persoanei, descrierea clară a beneficiilor şi a riscurilor, asumarea responsabilității concrete în cazul în care vaccinarea produce efecte adverse asupra sănătății persoanei vaccinate.

Biserica atrage în continuare  atenția  credincioșilor asupra importanței respectării în continuare a tuturor măsurilor de sănătate solicitate de autorități, deoarece pandemia continuă să reprezinte o amenințare la adresa vieții umane.

Direcția mitropolitană