23:02, miercuri, 18 decembrie, 2013

DEZMINŢIRE

Direcţia Mitropolitană se arată îngrijorată şi indignată de insinuările apărute în mass-media, conform cărora preoţii Mitropoliei Chişinăului şi a Întregii Moldove ar fi obligaţi să achite lunar în bugetul Mitropoliei aşa-zise taxe exorbitante.

În situaţia creată, venim cu precizarea că parohiile din cuprisnul BOM contribuie la bugetul Direcţiei Mitropolitane exclusiv cu sume băneşti oferite benevol, în dependenţă de posibilităţile fiecărei comunităţi religioase în parte. Mai precizăm că sursele de bani colectate în acest mod sunt cheltuite pentru întreţinrea angajaţilor şi a sediului Mitropolitan.

Subliniem faptul că orice informaţii conform cărora Mitropolia Moldovei ar obliga preoţii să achite anumite sume de bani sunt false, lansate cu singurul scop de a discredita Biserica Ortodoxă din Moldova şi persoana Înalt Prea Sfinţitului Mitropolit Vladimir.