Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:03, vineri, 23 mai, 2014

Decoraţii şi recunoştinţă pentru un grup de slujitori și mireni din Protopopiatul de Ialoveni

10369719_812615792082667_1217865728316374730_n

Astăzi ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la reședința mitropolitană un grup de preoți și mireni din Protopopiatul de Ialoveni.

Unul dintre clerici – Protoiereul Serafim Munteanu, parohul bisericii „Sfinții Arhangheli Mihail si Gavriil” din s. Nimoreni, r. Ialoveni, de ani buni practică fotbalul, cultivând un mod de viață sănătos, el fiind președintele Clubului veteranilor „Avântul – Nimoreni”.

La raportul Protopopului de Ialoveni Prot. Mitr. Anatolie Stefanov, Întâistătătorul i-a decorat pe dl Anatolie Melenciuc vice-preşedintele r. Ialoveni și dl. Iurie Dîrda  – directorul general al firmei Dansicons cu ordinul Meritul bisericesc  gr. III.

De diplome mitropolitane s-au învrednicit dl. Andrei Covali  – primarul s. Nimoreni, r. Ialoveni și dl. Victor Neaga .

Vlădica Vladimir le-a urat fotbaliștilor și sponsorilor echipei „Avântul – Nimoreni”, să practice ceea ce este frumos, ce este lăsat de Dumnezeu: „Le urez succese și noi realizări, fie ca este vorba de preoți sau mireni, munca pe care o fac să o săvârșească cu dragoste, cu răbdare și cu dăruire spre Slava lui Dumnzeu!”