Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:13, joi, 10 martie, 2016

Decoraţii şi recunoştinţă pentru ctitori şi binefăcători

IMG_1165

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a decorat în dimineaţa zilei câţiva ctitori ai sfintelor locaşe

La raportul depus de Prot. mitr. Boris Canțer, parohul bisericii „Sf. Muceniță Parascheva – Sf. Vinere” din Chișinău, pentru aportul considerabil la edificarea sfântului locaș, Directorul general al companiei de construcții „Inamstro”, dl Nicolae Ionichi și Directorul economic, dl Vitalie Verejan au fost decorați cu ordinul bisericesc „Sf. Paisie Velicicovschi”, gr. II.

La rândul său, părintele Alexandru Gavriliță a raportat Ierarhului despre activitatea sârguincioasă spre binele Bisericii a dl Iurie Plămădeală, care a fost decorat cu ordinul „Meritul bisericesc”, gr. III.

Ierarhul a mulţumit ctitorilor pentru dragostea şi râvna față cele dumnezeieşti, dorindu-le înfrânare şi bucurii duhovniceşti prin postul în care păşim peste câteva zile.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media