11:25, miercuri, 20 iulie, 2016

Concert de caritate la palatul Feroviarilor

10

La palatul Feroviarilor a fost organizat un concert de caritate de către asociația ”Flacăra Speranței”.  Sala a fost neîncăpătoare pentru doritorii de-a întinde o mâna de ajutor celor mai triști ca noi.

Președintele asociației ”Flacăra Speranței”, dna Valentina Patraș a menționat ca pe parcursul a peste patru ani de activitate a reușit să viziteze 145 de sate din Republica Moldova unde a venit cu interpreți pentru a concerta în localitate, dar și cu ajutoare impunătoare localnicilor defavorizați. În vizorul asociației sunt copiii cu dizabilități mintale de la Casa Internat pentru copii cu dizabilitați mintale din Orhei, care se bucură de atenția asociației ”Flacara Speranței”.

Prezent la eveniment a fost preotul Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale al Mitropoliei Moldove, care a rostit cuvântul de binecuvântare a ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, îndemnând pe cei prezenți la fapte de milostenie.

Interpreți renumiți dar și noi descoperiți din tara noastră au înduioșat auzul spectatorilor la acest concert. La finalul concertului o familie din s. Rîșcova r. Criuleni, care cresc 10 copii proprii, au primit colete cu hainuțe, incălțăminte, jucării, articole igienice și alte lucruri ce le vor îmbunătăți traiul, dar și alte două familii au primit colete pentru îngrijirea copiilor bolnavi.

Asociația ”Flacăra Speranței” organizează concerte de caritate în fiecare lună avînd parteneri oameni de afacere, primăriile din localitățile care se vizitează, preturile municipiului Chișinău. De mai mulți ani asociația ”Flacăra Speranței” colaborează cu Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove prin Sectoarele Sinodale: Activitate Culturală; Activitate Pastorală pentru Tineret; Activitate Socială și Caritate.

Sectorul Sinodal Activitate Culturală