Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:09, vineri, 15 iulie, 2016

Circulară în atenţia slujitorilor din cuprinsul Mitropoliei Moldovei

Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove aduce la cunoştinţa clericilor şi nevoitorilor Bisericii Ortodoxe din Moldova că plecarea acestora pentru o anumită perioadă din comunităţile religioase sau din aşezămintele monahale se face doar prin înştiinţarea directă a Chiriarhului, sau Episcopului eparhiot.

Protopopii vor prezenta slujitorii înlocuitori doar prin obținerea foilor de deplasare din partea Direcției mitropolitane. (Episcopul eparhiot)

Suntem în toiul perioadei estivale, când numeroşi slujitori își valorifică concediile, efectuând pelerinaje, tratamente.

Astfel, pentru a nu perturba rânduiala slujbelor şi viaţa duhovnicească din orice comunitate, e nevoie să fie delegate persoane responsabile şi competente pentru perioada absenţei slujitorilor titulari.

Cu arhiereşti binecuvântări,

VLADIMIR,

Mitropolitul Chişinăului şi a Întregii Moldove