Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

23:17, sâmbătă, 16 iulie, 2016

Cinstirea Sfântului Ştefan cel Mare la Drochia

IMG_2194

De mai mulți ani, în cadrul Protopopiatului Drochia sunt desfăşurate ample festivităţi cultural-spirituale dedicate zilei cinstirii Binecredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt.

Şi de această, datorită colaborării dintre Biserică, Consiliul Raional Drochia şi Primăria oraşului, a avut loc un deosebit program tematic, care a demarat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, la care au participat mai mulți slujitori din raion şi zeci de enoriaşi.

După serviciul divin, părintele Protopop Prot. mitr. Pavel Vuluța s-a adresat către cei prezenţi cu un cuvânt de felicitare, îndemnându-i să ia aminte la măreţele fapte ale vrednicului domnitor şi să trăiască aidoma strămoşilor noştri, cu frică de Dumnezeu şi dragoste de moşie.

După părintele Pavel au luat cuvântul reprezentanţi ai administraţiei publice locale, după care au urmat depuneri de flori la complexul memorial.

Programul festiv s-a încheiat cu un concert susţinut de colectivele corale din Protopopiat.