10:03, miercuri, 4 noiembrie, 2015

Cel puțin 12 copii, executați la Mosul de Statul Islamic

Cel puțin 12 copii au fost executați în Irak de jihadiști ai Statului Islamic, după ce au încercat să fugă dintr-o tabără militară din orașul Mosul (nord), a informat canalul kurd de televiziune Rudaw, citat de portalul sedmița.ru.

”Copiii erau incluși într-un program de instruire și ei au fost prinși în timp ce încercau să scape din tabăra militară în care se aflau”, a indicat președintele filialei din Mosul a Partidului Democratic din Kurdistan (PDK), Saeed Mamuzini.

Potrivit reprezentantului PDK, copiii aveau vârste cuprinse între 12 și 16 ani.

În luna septembrie, Saeed Mamuzini anunța că 127 de copii au fost răpiți de gruparea jihadistă pentru a fi trimiși în tabere speciale, unde sunt învățați să comită atacuri teroriste.

Gruparea teroristă Statul Islamic constituie în prezent una dintre principalele amenințări la adresa securității mondiale. În decurs de trei ani, gruparea a reușit să cucerească teritorii întinse din Siria și Irak și încearcă să se extindă în nordul Africii, în special în Libia.

sursa agerpres.ro