Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:46, marți, 23 iulie, 2019

Cazul diaconului Ghenadie Valuța va fi cercetat de Judecata bisericească

La data de 22 iulie pe rețelele de socializare au fost publicate fotografii în care un câine este legat de o mașină și târât pe drum. Acțiunea a fost întreprinsă de diaconul Ghenadie Valuța, slujitor al bisericii din Anenii Noi.

Contactat pentru a oferi explicații în acest sens, diaconul Valuța a declarat că și-a propus să scoată animalul din oraș și să-l ducă lângă un combinat de carne aflat în apropiere, afirmând că acolo e un câmp și sunt mai mulți câini, iar angajații combinatului îi hrănesc. Diaconul a afirmat că acest animal prezenta pericol și chiar a mușcat un copil de picior.

Direcția Mitropolitană regretă enorm această acțiune. Este o situație neplăcută și sigur că nu este o acțiune potrivită unei fețe bisericești. Un cleric nu ar trebui să se ocupe cu astfel de lucruri.

În următoarele zile diaconul Ghenadie Valuța va fi cercetat de Judecata bisericească, în vederea elucidării acestui caz.