11:09, vineri, 3 iunie, 2022

Bucură-te, bucuria noastră – Slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău

Bucură-te, bucuria noastră; acoperă-ne pe noi de tot răul cu cinstitul tău Acoperământ!

Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove a oficiat în dimineața zilei de vineri, 03 iunie, prima slujbă  de după Învierea Domnului a Acatistului Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Creştinii din întreaga ţară vin şi se închină înaintea cinstitului chip a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu înălţând rugăciuni de cerere și de mulțumire.

Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț este izvor de nădejde, de bucurie și o sursă neîncetată de speranță pentru tot creștinul.

Credincioşii au primit binecuvântare şi s-au rugat împreună cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova și soborul slujitor ca Maica Preacurată să-i ajute și să mijlocească în viaţa lor duhovnicească.

Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ se săvârşeşte în fiecare zi de vineri, la ora 7.00.

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, ajută-ne nouă nevrednicilor!

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media