23:06, miercuri, 8 aprilie, 2015

Asistență spirituală pentru ostașii din cadrul Taberei Militare permanente nr.142 din Chișinău

Recent, circa 300 de ostași și ofițeri dincadrul Taberei Militare permanente nr.142 din Chișinău, împreună cu famillile lor, au participat la un serviciu divin oficiat în biserica cu hramul „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din cadrul instituției, oficiat de către un sobor de preoți militari, compus din: Pr. Cornel Dobrogeanu, Pr. Dorin Rusu, Pr. Gheorghe Gavrilița, Pr. Alexandru Gavrilița, Pr. Tudor Spătaru, Pr. Ioan Tudoreanu, Pr. Grigore Costin și Pr, Grigore Andrieș.

Cu acest binecuvântat prilej, participanții la slujbă au primit îndrumare pentru a petrece aceste deosebite zile premergătoare Sfintelor Paști în rugăciune, asceză și cugetare asupra celor sfinte și veșnice, precum și îndemnul de a fi vrednici apărători ai Patriei și ai valorilor Credinței noastre strămoșești.

În acest context, militarii au primit și Taina Sfintei Împărtășanii.

Ca amintire a acestui eveniment de folos duhovnicesc, credincioșii au primit în dar cruciulițe și cărți de rugăciuni, donade cu bunăvoință de către un ctitor.

Tot în cadrul Taberei Militare permanente nr. 142, preoții militrari au oficiat și sfințirea tehnicii militare.