14:42, marți, 12 iunie, 2018

Adunarea ordinară a slujitorilor din Protopopiatul Anenii Noi

Marți, 12 iunie 2018, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în biserica “Sf. Dumitru” din or. Anenii Noi, a avut loc adunarea ordinară a slujitorilor din Protopopiatul Anenii Noi.

Pentru început adunarea a debutat cu săvârșirea tainei mărturisirii, de către părintele duhovnic Ioan Valuță, care a adresat preoților și un cuvânt de folos duhovnicesc.

În cadrul ședinței de lucru s-a adus la cunoștință tuturor preoților despre numirea noului protopop în persoana prot. Petru Oltu și s-au adus mulțumirile de rigoare fostului protopop prot. Igor Chelea.

Prot. Petru Oltu, a prezentat preoților programul de activitate pentru perioada următoare și a îndemnat slijitorii la mai multă responsabilizare pentru misiunea la care au fost chemați la o mai bună colaborare și conlucrare. Au fost abordare mai multe probleme cu caracter pastoral-misionar și administrative.

Întrunirea s-a desfășurat într-o atmosferă de deschidere și bună înțelegere.

Protopopiatul Anenii Noi