15:18, luni, 2 ianuarie, 2023

A trecut la cele veșnice Protoiereul mitrofor Andrei Burlescu

La data de 2 ianuarie a trecut la Domnul, Protoiereul mitrofor Andrei Burlescu parohul bisericii „Sf. Serafim de Sarov” din mun. Chișinău și cleric al Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a transmis un mesaj de condoleanțe:

Familiei regretatului

Protoiereu mitrofor Andrei Burlescu,

Îndurerată familie,

Cu multă tristețe am primit vestea trecerii din această viață a Părintelui Protoiereu mitrofor Andrei Burlescu, parohul bisericii „Sf. Serafim de Sarov” din cartierul Poșta Veche a Capitalei și cleric al Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Plecarea lui din această viață înseamnă o grea pierdere pentru noi, pentru dumneavoastră, familia sa, dar și pentru credincioșii pe care i-a păstorit.

Protoiereul mitrofor Andrei Burlescu s-a născut la data de 30.05.1956 în s. Isacova, r. Orhei. A crescut şi a fost educat într-o familie de creștini ortodocși.

În anul 1990 a fost hirotonit diacon, la data de 16 august, iar mai apoi preot, la 14 septembrie, de către ÎPS Vladimir, Arhiepiscopul Chișinăului și al Moldovei.

17.08.1990 – 30.01.1991 – cleric al Catedralei „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” din Chișinău.

30.01.1991 – 26.01.1994 – paroh al bisericii „Sf. Arh. Mihail” din s. Nimoreni, r. Ialoveni.

26.01.1994 – 16.04.2003 – cleric al bisericii „Sf. Lazăr” din mun. Chișinău.

16.04.2003 – până la data decesului – paroh al bisericii „Sf. Serafim de Sarov” din mun. Chișinău, concomitent îndeplinind ascultarea de cleric al Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Pe parcursul activității pastorale în cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova, părintele Andrei s-a recomandat drept un preot înțelept, un teolog erudit și un om întotdeauna gata să ajute celor aflați în nevoi și suferințe.

Smerenia, bunătatea și hărnicia care l-au caracterizat întreaga sa viață rămân celor care l-au cunoscut drept amintire și exemplu.

În bogata activitate pastoral-liturgică, menționăm edificarea din temelie a bisericii cu hramul Sfântul Serafim de Sarov și nu în ultimul rând îndrumarea numeroșilor fii și fiice duhovnicești.

Pentru slujirea pastorală exemplară, părintele Andrei  a fost decorat cu cele mai înalte decorații bisericeşti, inclusiv ultima decoraţie dreptul de a săvârşi Sfânta Liturghie cu Uşile Împărăteşti deschise până la “Tatăl Nostru”, decret mitropolitan semnat la data de 07.04.2014.

În aceste momente de întristare prin care trec cei care l-au cunoscut pe părintele Andrei, ne amintim de cuvintele Mântuitorului nostru Iisus Hristos: „Cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi” (Ioan 11, 25).

Ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos, să aşeze sufletul Protoiereului Andrei în ceata mult rugătoare şi mult ostenitoare a Drepților, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări

† VLADIMIR

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE

***

Slujba înmormântării va fi oficiată miercuri, 4 ianuarie 2023, ora 10.00, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău, de către Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove.