14:32, luni, 2 ianuarie, 2023

A trecut la cele veșnice preotul Iurie Calaraș

În data de 02 ianuarie 2023, preotul Iurie Calaraș, cleric al protopopiatului Soroca, a trecut la Domnul.

Preoții Protopopiatului Soroca au transmis un mesaj de condoleanțe îndureratei familii Calaraș, în legătură cu trecerea la Domnul a preotului Iurie.

Îndurerată familie Calaraș,

Noi, clericii protopopiatului Soroca, am primit cu tristețe în suflete vestea trecerii din această lume a regretatului părinte Iurie, cel care a știut să fie alături de oameni, i-a iubit deopotrivă pe toti, și s-a implicat cu dăruire în viața Bisericii.

Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să odihnească sufletul părintelui în Împărăția Sa și să mângîie sufletele celor rămași îndurerați de această despărțire.

Dumnezeu să-l ierte!

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și slujba de înmormântare va fi oficiată miercuri, 4 ianuarie 2023, de către un sobor de preoți în biserica „Nașterea Maicii Domnului” s. Zastînca, r. Soroca.

Calaraș Iurie Ion s-a născut la 02 iunie 1957 în or. Soroca.

În 1990 absolvește Școala Teologică din Chișinău, la 25 februarie este hirotonit diacon iar la 03 martie același an, este hirotonit preot.

În timpul Sfujirii sacerdotale, preotul Iurie a slujit în parohiile: s. Volovița, s. Zastînca, s. Soloneț și Iarova din r. Soroca.

A fost decorat cu distincții clericale:
23.07.1995 – dreptul de a purta camilafcă;
06.08.1995 – dreptul de a purta cruce de aur;