16:23, miercuri, 4 ianuarie, 2023

A fost petrecut pe ultimul drum prot. mitr. Andrei Burlescu, cleric al catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Chișinău

Miercuri, 4 ianuarie 2023, ziua pomenirii Sfintei Mucenițe Anastasia Romana, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca, vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

În timpul slujbei au înălțat rugăciuni: Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Siluan, episcop de Orhei, vicar mitropolitan, prot. mitr. dr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan și chelar al catedralei, un sobor de preoți și credincioși din capitală.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a rostit un cuvânt de întărire și consolare familiei îndurerate, fiilor duhovnicești și tuturor celor care l-au cunoscut în această viață, în care se menționează:
„Ne aducem aminte de cuvintele Sfântului Apostol Pavel: „Nu vă întristați ca cei care nu au nădejde; pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa credem că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El” (1 Tesaloniceni 4, 13-14). Ne rugăm Domnului nostru Iisus Hristos, să aşeze sufletul Protoiereului Andrei în ceata mult rugătoare şi mult ostenitoare a Drepților, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit! Mult a iubit pe Domnul, mult a iubit biserica și pe credincioși, credem și nădăjduim că Dumnezeu i-a gătit și părintelui Andrei – loc de odihnă în împărăția Sa”

După încheierea Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, episcopul Siluan a oficiat rânduiala înmormântării protoiereului Andrei Burlescu, cleric al catedralei mitropolitane.

Părintele Andrei a fost petrecut pe ultimul drum de către familie, ierarhi, preoți, diaconi și de mulțimea fiilor și fiicelor duhovnicești. A fost înmormântat în curtea bisericii „Sf. Cuv. Serafim de Sarov” din cartierul Poșta Veche a Capitalei, biserică pe care părintele Andrei a început să o construiască din temelii cu ajutorul oamenilor de bună credință.
***

Protoiereul mitrofor Andrei Burlescu s-a născut la data de 30.05.1956 în s. Isacova, r. Orhei. A crescut şi a fost educat într-o familie de creștini ortodocși.

În anul 1990 a fost hirotonit diacon, la data de 16 august, iar mai apoi preot, la 14 septembrie, de către ÎPS Vladimir, Arhiepiscopul Chișinăului și al Moldovei.

17.08.1990 – 30.01.1991 – cleric al Catedralei „Sf. M. Mc. Teodor Tiron” din Chișinău.

30.01.1991 – 26.01.1994 – paroh al bisericii „Sf. Arh. Mihail” din s. Nimoreni, r. Ialoveni.

26.01.1994 – 16.04.2003 – cleric al bisericii „Sf. Lazăr” din mun. Chișinău.

16.04.2003 – până la data decesului – paroh al bisericii „Sf. Serafim de Sarov” din mun. Chișinău, concomitent îndeplinind ascultarea de cleric al Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău.

Pentru slujirea pastorală exemplară, părintele Andrei  a fost decorat cu cele mai înalte decorații bisericeşti, inclusiv ultima decoraţie dreptul de a săvârşi Sfânta Liturghie cu Uşile Împărăteşti deschise până la “Tatăl Nostru”, decret mitropolitan semnat la data de 07.04.2014.