3:00, duminică, 31 mai, 2020

385 de pachete cu produse alimentare și igienice, oferite vârstnicilor din parohiile sorocene – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Vicariatul de Soroca în parteneriat cu Asociația Obștească „Soarta” și cu sprijinul nemijlocit al unei fundații de caritate din Olanda, au oferit ajutor social în unele sate ale raionului Soroca.

De cele 385 pachete cu produse alimentare și igienice au beneficiat vârstnicii din comunitățile parohiale ale Vicariatului de Soroca.

La această acțiune caritabilă au participat episcopul Ioan al Sorocii, Doamna Asea RAILEAN, directorul Asociației Obștești „Soarta”, protoiereul Nicolae CRAVEȚ, Secretarul Vicariatului de Soroca și preoții din parohiile vizitate.

Arhiereul sorocean a exprimat profundă recunoștință Doamnei Asea RAILEAN pentru vasta activitate filantropică, desfășurată în colaborare cu Biserica Ortodoxă, iar preoții au fost îndemnați să dezvolte în continuare platforme de misiune socială și de slujire a semenilor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/