Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:00, miercuri, 9 mai, 2012

Ziua Victoriei comemorată la Teleneşti

Ziua Victoriei și comemorării eroilor căzuți pentru independenţa Patriei a fost consemnatăla Telenești printr-un miting de comemorare, un seviciu divin și depuneri de florila Memorialulostașilor căzuți în cel de-al doilea Război Mondial.

Mitingul a fost deschis de către Vadim Lelic, primarul de Telenești, care în alocuțiunea sa a vorbit despre importanța Victoriei. În fața audienței au mai luat cuvânt Boris Burcă, președintele raionului, Maria Zglăvuță, veteran de război, Tatiana Cojocaru, președintele organizației raionale a veteranilor războiului și al muncii. Participanții la miting au evocat memoria celor căzuți în conflagrațiile mondale, au vorbit despre necesitatea păstrării păcii și colaborării între popoare.

De asemenea, a fost oficiat un parastas întru pomenirea celor căzuți pe câmpurile de luptă săvârșit de către un sobor de preoți în frunte cu Marian Boldescu, protopopul de Telenești.