23:52, duminică, 14 mai, 2017

Ziua Internațională a Familiei marcată la Liceul Teoretic “G. Meniuc”, din Capitală

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în Parohia Ortodoxă „Sf. Ierarh Nicolae” din incinta L.T. “G. Meniuc”, din Capitală, a avut loc duminică, 14 mai, un eveniment de suflet dedicat în exclusivitate copiilor și familiei, ținând cont de faptul că este marcată Ziua Internațională a Familiei.

Sărbătoarea a debutat de dimineață cu Sfânta Liturghie, ulterior, cei mici, însoțiți de părinți, au asistat și la un Tedeum de mulțumire în cinstea sărbătorii.

În predica sa, părintele-paroh Aviv Țîmbaliuc a subliniat importanța colaborării Familiei cu Biserica pentru formarea duhovnicească a copiilor, evidențiind în același timp, prezența unei relații părinte-copil, bazată pe dragoste și respect reciproc. Mesajul transmis celor prezenți a conchis faptul că familia este locul unde părinții, împreună cu copiii, cultivă credința creș­tină, bunătatea, dragostea, pacea și are vocația de a fi cu adevărat „Biserica de acasă”, în care Dumnezeu trimite darurile Sale cele bogate.

La finalul evenimentului, părinților li s-au decernat diplome de apreciere, cu recunoașterea meritelor deosebite pentru promovarea valorilor familiei tradiționale creștine și pentru efortul permanent de a le oferi copiiilor un  model de viață duhovnicească.

Și pentru ca momentul să fie unul și mai special, toți creștinii au fost serviți din „torta familiei” pregatită cu ocazia sărbătorii.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/