8:31, joi, 16 iulie, 2015

Ziua Drapelului celebrată la Brigada de Infanterie Motorizată nr.2 din Chișinău

Recent, în cadrul Birgăzii de Infanterie Motorizată nr. 2 din Chișinău, mai mulți ostași au participat la un eveniment festiv prilejuit de Ziua Drapelului. La această adevărată sărbătoare patriotică, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, a participat preotul militar, Prot. Mitr. Gheorghe Gavrilița, care a binecuvântat apărătorii Țării și i-a stropit cu aghiasmă.

Evenimentul a fost marcat de o predică menită să întărească credința militarilor în cele mai pure idealuri, dar mai ales, în ajoturl și atotputernicia lui Dumnezeu.

Reprezentanții Forțelor Armate i-au mulțumit Părintelui Gheorghe pentru participarea la celebrare, exprimându-și speranța că și în continuare, Biserica Ortodoxă din Moldova va fi alături de cei care îi veghează pacea.