Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:20, miercuri, 3 iunie, 2015

Ziua copiilor celebrată în parohia Rusestii Noi

În cea de-a doua zi după marea sărbătoare a Pogorârii Sfântului Duh, în lunea Rusaliilor, prăznuim Sfânta Treime, dar şi momentul în care s-a pus temelia Bisericii. „Căci Trei sunt Care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti Trei, Una sunt” (I Ioan, 5,7). Astăzi se face prăznuirea Sfântului Duh – Mângâietorul –, a treia persoană a Trinităţii, aşa cum spune Penticostarul, la Sinaxarul Utreniei din Lunea Cincizecimii: „Întru această zi, prăznuim pe însuşi Preasfântul şi de viaţă făcătorul şi întru tot puternicul Duh, Care este unul din Treime Dumnezeu”.
Tot în această zi, în parohia Rusestii Noi, cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului, toţi micuţii prezenti la serviciul divin au participat la un atelier de creaţie în cadrul căruia au descoperit tehnici interesante de lucru şi au realizat lucrări deosebite cu tematica dedicată sărbătorii Sfântului Duh. La finalul evenimentului, Prot. Mitr. Anatolie Stefanov, Protopop de Ialoveni, a venit cu un cuvânt de învăţătură, binecuvântând pe copii în numele Domnului şi oferindu-le daruri alese şi dulcuri.