Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:57, duminică, 7 iunie, 2015

Vlădica Vladimir a sfințit piatra de temelie a unei noi biserici în s. Ghidighici, mun. Chișinău

Întâmpinat de către părintele-paroh Prot. Maxim Melinti, de alți numeroși slujitori, precum și de credincioși din localitate, ÎPS Mitropolit a sfinţit piatra de temelie a noii biserici „Schimbarea la faţă a Domnului” şi a centrului social „Insula Fericirii”.

Cu acest frumos și important prilej, Vlădica Vladimir a dat o apreciere aleasă eforturilor făcute de oamenii de bună credință, precum și inițiativei Părintelui Maxim, datorită cărora a fost posibilă inițierea lucrărilor de coonstrucție de anvergură, spre a ridica acest complex de rugăciune, de educație și de gândire Ortodoxă.

Pr. Maxim Melinti a mulțumit fiește Întâistătătorului pentru bunăvoința de a binecuvânta munca credincioșilor din Ghidighici și de a fi alături cu gândul cel bun, precum și cu sfatul părintesc.

În continuare, Mitropolitul a oferit tuturor copilașilor prezenți la eveniment cruciulițe și cărți de rugăciuni.