Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:15, duminică, 5 iulie, 2015

Vlădica Vladimir a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica a V-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău. Alături de Întâistătător s-au rugat  numeroși slujitori, precum și mulțimea de creștini veniți să mulțumească Atotțiitorului pentru milositivrea și îndruarea Sa cele nemărginite. În cadrul serviciului divin, tânărul Rodion Rașcu a fost hirotonit de către Vlădica Vladimir în treapta de diacon. Cu acest binecuvântat prilej, Mitropolitul a adresat nou-hirotonitului slujitor felicitări, însoțite de cuvinte părintești de învățătură și de luare aminte la cele bune și de folos.

În continuarea Liturghiei, Întâistătătorul, dimpreună cu slujitorii și numeroșii enoriași, au înălțat rugi de laudă Domnului, prin rostirea Rugăciunii Domnești, după care creștinii au primit binecuvântare arhierească din partea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir.