11:39, vineri, 4 septembrie, 2015

Vlădica Vladimir a păşit pragul bisericii cu hramul în cinstea icoanei cu chipul Maicii Domnului de la Poceaev

Vlădica Vladimir a păşit astăzi pragul bisericii cu hramul în cinstea icoanei cu chipul Maicii Domnului de la Poceaev, din oraşul Nefteiugansk, după care a vizitat gimnaziul ortodox de pe lângă parohie, unde, împreună cu Înaltpreasfinţitul Pavel, Mitropolit de Hantî-Mansiisk, în prezenţa numeroşilor elevi şi profesori, a oficiat un Te-Deum de sănătate şi spor la învăţătură.

Mai târziu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a avut o întâlnire de suflet cu reprezentanţii numeroasei diaspore a moldovenilor din regiune, cărora li s-a adresat cu un cuvânt de învăţătură în limba maternă, iar copiilor le-a dăruit iconiţe care să le aducă aminte de emblematicul eveniment.