Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 2 septembrie, 2015

Vlădica Vladimir a participat la serviciul divin praznical prilejuit de cea de a 25-a aniversare de slujire arhierească a ÎPS Mitropolit Vichentie de Tașkent și Uzbekistan

Cu prilejul aniversării a 25 de ani de slujijre arhierească a Înaltpreasfințitului Mitropolit Vichentie de Tașkent și Uzbekistan (care a fost hirotonit în Catedrala „Nașterea Domnului” din Chișinău de către Sanctitatea Sa Patriarhul Alexei al II-lea  în treapta de Episcop la data de 2 septembrie 1990), Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a participat alături de alți arhierei la serviciul divin praznical oficiat cu acest binecuvântat prilej în Catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Tașkent.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, în legătură cu emblematica aniversare, Vlădica Vladimir a dat citirii mesajului de felicitare al Sanctității Sale Patriarhului Kiril, după care, Înaltpreasfinția Sa l-a decorat pe omagiat cu Ordinul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove „Meritul Bisericesc” gr. I, în semn de deosebită prețuire frățească pentru munca depusă cu osârdie întru propășirea Ortodoxiei și i-a oferit o frumoasă panaghie jubiliară, transmițând confratelui arhiereu călduroase felicitări din partea clerului și poporului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vichentie a mulțumit Mitropolitului Vladimir pentru cuvintele călduroase și pentru darurile frumoase, menționând că și mai departe va rămâne prieten devotat și rugător pentru Biserica și binecredinciosul popor al Moldovei.

Serviciul divin de astăzi a fost un frumos prilej de întâlnire cu Preasfințitul Ambrozie, Episcop de Neftekamsk și Birsk și cu Preasfințitul Irineu, Episcop de Orsk și Gai – Arhierei ai Bisericii Ortodoxe Ruse, originari de pe meleagurile Moldovei, cu care a purtat un dialog frățesc.