Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:15, vineri, 28 august, 2015

Vlădica Vladimir a oficiat un serviciu divin de Adormirea Maicii Domnului

În ziua comemorării Adormirii Preamăritei Stăpânei noastre Născătoarei de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat un serviciu divin festiv la Catedrala Mitropolitană, dedicat emblematicului eveniment.

Această zi a fost una deosebită și pentru diaconul Ghenadie Socolov, care s-a învrednicit să slujească în treapta de preot pe seama parohiei Sf. Cuv. Stelian Ocrotitorul Copiilor, fiind hirotonit de către Vlădica Vladimir și primind sfaturile Înaltpreasfinției Sale pentru a fi vrednic de chemarea sa.

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, numeroșii credincioși participanți la eveniment, au primit învățătură duhovnicească despre importanța zilei de astăzi, fiind îndemnați să se roage Maicii Domnului pentru ajutor și mijlocire în faţa Dreptului și Bunului Judecător.