Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 6 ianuarie, 2016

Vlădica Vladimir a oficiat slujba privegherii cu ocazia sărbătorii Nașterii Domnului

_MG_1052

În mijlocul credincioșilor prezenţi în număr mare la Catedrala mitropolitană şi înconjurat de un numeros sobor de preoţi, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârşit slujba privegherii prilejuită de marea sărbătoare al Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Privegherea de seară a Naşterii Domnului începe cu Pavecerniţa Mare, în timpul căreia se cântă troparul şi condacul praznical precum şi imnuri speciale de slăvire a naşterii Mântuitorului.

Cu acest prilej, credincioșilor li s-a vorbit despre semnificaţia Ajunului Naşterii Domnului, ei primind îndemnuri să petreacă acest mare eveniment și praznic creştin în deplină curăţie sufletească şi bucurie curată, pentru ca pruncul Hristos să se nască în sufletele fiecăruia dintre noi.

Biroul de presă al Mitropoliei