20:06, duminică, 15 septembrie, 2013

Vlădica Vladimir a liturghisit la Catedrala Centrală din Chișinău

Reuniți în credință și dragoste creștinească, un mare număr de credincioși s-a adunat astăzi la Catedrala „Nașterea Domnului” pentru a participa la Sfânta Liturghie Oficiată de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir.

Ca de obicei, clerul și credincioșii în frunte cu Întâistătătorul, s-au rugat Bunului Dumnezeu pentru vremuri pașnice, împliniri duhovnicești și ferire de toată răutatea.

După Liturghie, Vlădica Vladimir dimpreună cu slujitorii sfântului lăcaș, au oficiat un Te-Deum de sănătate și mulțumire către Atotmilostivul Dumnezeu.

Mai târziu, Înalt Prea Sfinția Sa a vorbit enoriașilor despre recenta vizită a Preafericitului Patriarh Kiril în Moldova și despre puternicele impresii plăcute care au rămas în inima și în memoria Preafericii Sale după această călătorie.

În continuare Mitropolitul a împărțit credincioșilor iconițe cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Ruse.