11:58, miercuri, 2 mai, 2012

Vizita Patriarhului Rusiei în Bulgaria

Preafericitul Kirill, Patriarh al Moscovei şi a toată Rusia a sosit înBulgariala invitaţia Preafericitului Maxim, Patriarhul Bulgariei şi s-a întâlnit cu membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Bulgare.

Cei doi întâistătători au discutat proiecte de cooperare între cele două Biserici ortodoxe surori, mai ales în domeniul educaţiei teologice şi a pelerinajului. De asemenea au fost discuţii cu privire la cooperarea inter-ortodoxă în contextul pregătirii Sinodului Pan-ortodox.

La sfârşitul discuţiilor, ierarhul rus a primit Ordinul Sfântului Dreptcredincios Împărat Boris, cea mai înaltă distincţie a Bisericii Ortodoxe Bulgare.

Ierarhul nonagenar bulgar a spus: „Vă ştiam, Preafericirea Voastră, ca un tânăr preotla Patriarhia Moscovei, şi îmi amintesc cum creşteaţi în pământul binecuvântat al relaţiilor inter-ortodoxe, călăuzit de profesori de seamă şi îndeplinind cu credincioşile toate misiunile încredinţate. Am avut privilegiul să vă întâlnesc când eraţi arhimnadrit, episcop, arhiepiscop şi mitropolit. Alegerea voastră ca patriarh mi-a umplut inima de bucurie şi de speranţa în viitorul Bisericilor surori şi a ortodoxiei ca întreg”.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

Sursa: www.pravoslavie.ru