Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:01, vineri, 25 ianuarie, 2013

Vizita Patriarhului-Catolicos Ilia al II-lea la Moscova

„Cred că această vizită va răspândi și va întări relațiile între Bisericile noastre și că probleme ce există între noi vor fi rezolvate într-un mod pozitiv.”

Luni, 21 ianuarie, a avut loc o întrevedere la Moscova între Preafericirea Sa Chiril, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii și Preafericirea Sa Ilia al II-lea, Patriarhul-Catolicos al Georgiei, pentru a discuta despre  îmbunătățirea dialogului între cele două Biserici.

Patriarhul Chiril a spus că  Biserica Georgiei este o „Biserică frățească și prietenească” și că patriarhia Rusiei este în „unitate canonică duhovnicească  susținută prin legături frățești și cu care s-a menținut relații mulți ani de-a lungul istoriei.” Patriarhul Chiril l-a apreciat pe Patriarhul Ilia al II-lea ca un păstor duhovnicesc al oamenilor din Georgia, care a făcut multe „în greii ani ai dezvoltării statului georgian ca stat independent.”

Patriarhul-Catolicos Ilia al II-lea este optimist în privința viitorului relaţiilor ruso-georgiene: „Cred că această vizită va răspândi și va întări relațiile între Bisericile noastre și că probleme ce există între noi vor fi rezolvate într-un mod pozitiv.”

Patriarhul-Catolicos Ilia al II-lea a ajuns în Moscova duminică, iar tot ieri a primit un premiu din partea Fundației pentru Unitatea Creștinilor Ortodocși.

www.doxologia.ro