10:36, marți, 4 iunie, 2013

Vizita oficială a Preafericitului Patriarh Kiril la Biserica Ortodoxă a Eladei

La 1 iunie 2013, la invitaţia Preafericitului Arhiepiscop al Atenei şi al întregii Elade Ieronim şi a Sfinţitului Sinod al Bisericii Ortodoxe a Eladei, Sanctitatea Sa Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii Chiril a sosit în Elada.

În timpul vizitei Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse este însoţit de mitropolitul de Volokolamsk Ilarion, preşedintele Departamentului pentru relaţii externe bisericești al Patriarhiei Moscovei; episcopul de Solnecinogorsk Serghii, şeful Secretariatului administrativ al Patriarhiei Moscovei; protoiereul Nicolai Balaşov, vicepreşedintele Departamentului pentru relaţii externe bisericeşti al Patriarhiei Moscovei; preşedintele Departamentului Sinodal informaţional V.R. Legoida; secretarul DREB pentru relaţii interortodoxe protoiereul Igor Iakimciuk; ajutorul preşedintelui DREB protodiaconul Vladimir Nazarkin; şeful secretariatului personal al Preafericitului Patriarh M.G. Kuksov.

În aeroportul din Atena „Elefterios Venizelos” Sanctitatea Sa Patriarhul a fost întâmpinat de Preafericitului Arhiepiscop al Atenei şi al întregii Elade Ieronim, preşedintele Comisiei Sinodale pentru relaţiile interortodoxe şi intercreştine mitropolitul de Filipopol, Neapole şi Tasos Procopie, mitropolitul de Peristeris Hrisostomos, mitropolitul de Mesogoia şi Lavreotikis Nicolae, mitropolitul de Sisanios şi Siatisti Pavel,  mitropolitul de Corint Dionisie, episcopul de Cristianopolis Procopie, episcopul de Diavlia Gavriil, viceministrul afacerilor externe al Republicii Grecia Constantinos Tsiaras, Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al Federaţiei Ruse în Republica Grecia V.I. Cihikvişvili.

După sosirea în capitala Greciei, în convorbire cu reprezentanţii mas-media greceşti şi ruseşti, Întâistătătorul Bisericii Ruse a spus:

„În Grecia eu vin întotdeauna cu dispoziţie bună. Am păşit pe pământul ortodox al ţării-prietene, de care Rusia şi toate ţările Sfintei Rusii sunt legate prin relaţii strânse pe parcursul a unui mileniu. Anume de aici îşi trag originea întocmai cu apostolii Chiril şi Metodiu, care au pus bazele scrisului nostru. Un rol foarte important l-a avut Grecia în creştinarea Rusiei, iar mai târziu Rusia a jucat un rol foarte important în eliberarea Greciei.

Pe noi ne unesc relaţiile duhovniceşti, culturale, pe noi ne uneşte lupta comună pentru libertatea şi independenţa poporului grec. Şi în zilele de azi  avem multe în comun. Este un popor prietenos şi eu cu bucurie am păşit pe acest pământ”.

Apoi Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril împreună cu Preafericitului Arhiepiscop Ieronim s-au îndreptat la biserica în cinstea sfântului mucenic Dionisie Agheoparitul în Kolonaki.

Duminica Întâistătătorii celor două Biserici vor oficia Dumnezeiasca liturghie la biserica din Atena în cinstea marelui mucenic şi tămăduitor Pantelimon. După serviciul divin Sanctitatea Sa Patriarhul Chiril va vizita biserica rusă „Sfânta Treime” şi biserica în construcţie pentru diaspora rusă în cinstea Maicii Domnului „Panagia Soumela”, căreia Sanctitatea Sa va transmite în dar o părticică din moaştele sfântului Serafim de la Sarov.

Apoi va avea loc vizita la organizaţia de caritate a Arhiepiscopiei „Apostoli” (”Misiunea”) din Atena.

www.patriarchia.ru