22:54, marți, 3 iunie, 2014

Vizită de lucru a ÎPS Mitropolit Vladimir în s. Dubăsarii Vechi, r. Criuleni

10390286_818924984785081_3355356668778174053_n

În după amiaza zilei de 3 iunie 2014, de sărbătoarea «Sf. Împărați Întocmai cu Apostolii Constantin și Elena» Înalt Prea Sfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, însoțit de prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretarul Mitropoliei Moldovei, au efectuat o vizită de lucru în parohia «Sf. Arh. Mihail» din s. Dubăsarii Vechi, raionul Criuleni.

Înalt Prea Sfinția Sa a fost întâmpinat de prot. mitr. Teodor Pelin, protopop de Criuleni și Dubăsari, parohul acestei biserici, dl Gheorghe Lungu, primarul satului, un sobor de preoți din protopopiat, membrii Consiliului bisericesc, oameni de afaceri, enoriași ș.a. Mitropolitul Vladimir a inspectat teritoriul parohiei începând cu mormintele preoților slujitori, apoi a vizitat Cavoul ctitorilor acestui sfânt lăcaș și micul zooparc din parohie.

A urmat casa parohială și celelalte construcții din teritoriu. În continuare Înaltul Ierarh a făcut minuțios cunoștință cu desfășurarea lucrărilor de restaurare a bisericii, apreciind satisfăcător înalta calitate a realizării procesului și a activității pastorale de 10 ani în această parohie a părintelui Protopop Teodor Pelin. În sfântul Altar cei mai mici copii ai părintelui paroh – Serafim și Gabriel – s-au învrednicit de binecuvântarea arhierească cu dreptul de a purta stihar.

Mitropolitul a mai discutat cu enoriașii diferite probleme de ordin bisericesc, apoi, în sunetul vesel al clopotelor, s-a făcut o poză comună.

A urmat vizita Centrului Social pentru bătrâni «Casa Nadejda», creat în cadrul proiectului «Concordia – pentru părinții noștri» al Organizației de binefacere «Concordia» din Austria. Dna Ana Antoci, directorul Centrului social, împreună cu lucrătorii și toți bătrânii cu deosebită bucurie duhovnicească au întâmpinat Mitropolitul. Întâistătătorul a luat cunoștință cu serviciile oferite persoanelor în etate, precum alimentația, îngrijirea socială și medicală, cazarea, asistența religioasă ș.a.

Părintele Teodor Pelin a povestit oaspeților despre sprijinul oferit Centrului din partea parohiei și a mulțumit călduros pentru găzduirea Școlii Duminicale în cadrul acestui edificiu. Mitropolitul a vizitat în particular și bătrânii țintuiți la pat. Toți au primit în dar de la Vlădica mici cadouri. Așa să ne ajute Dumnezeu!

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/