21:04, duminică, 16 octombrie, 2016

Vizită canonică în Vicariatul de Soroca

2

În a doua parte a zilei de duminică, 16 octombrie, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove a vizitat Vicariatul de Soroca.

Mitropolitul a fost întâmpinat de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan și Prot. mitr. Nicolae Craveț, Protopopul bisericilor din raionul Soroca.

În cadrul scurtei aflări pe meleagurile sorocene, ÎPS Vladimir s-a închinat în biserica „Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat” din orașul Soroca, Paroh – Protoiereu Vasile Țăruș şi în biserica nou-construită „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din satul Zastînca, Paroh – Protoiereu Vadim Patrinica.

La ambele parohii, credincioșii au avut bucuria să discute cu Mitropolitul țării, primind prețioase sfaturi și îndrumări părintești.

Întâistătătorul a apreciat munca slujitorilor, în mod special, a părintelui Vadim Patrinica, care a coordonat lucrările de edificare a noului locaş de închinare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media