19:19, marți, 28 februarie, 2017

“Vino ticăloase suflete împreună cu trupul tău, de te mărturisește la Ziditorul tuturor…”

În cea de-a doua zi a Postului Mare în Catedrala mitropolitană Nașterea Domnului au răsunat din nou cuvintele rugăciunii: “Vino ticăloase suflete împreună cu trupul tău, de te mărturisește la Ziditorul tuturor. Și îndepărtează-te de acum de nebunia cea mai dinainte și adu lui Dumnezeu lacrimi de pocăință.”

Și în această zi de citire a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, săvârșit de către Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir și slujitorii Catedralei mitropolitane, numărul credincioșilor care au hotărât să înceapă Sfântul și Marele Post după îndemnul Evangheliei și al Sfinților Părinți, a fost iarăși, unul impunător.

Avându-l exemplu vrednic pe Întâistătător, enoriașii s-au afundat în rugăciunea pocăinței și a nădejdii în marea milostivire a Atotțiitorului, cerând iertare pentru păcatele săvârșite în slăbiciuni și ispite, dar și întărire pentru o viață vrednică trăită în Legea lui Dumnezeu.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media