Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:09, miercuri, 23 mai, 2012

Veşnică pomenire ostaşilor căzuţi

Duminică, 20 mai, la Complexul Memorial „Feciorilor Patriei – Sfântă Amintire”, în cinstea ostaşilor care au căzut în războiul din Afganistan a avut loc comemorarea celor 301 militari moldoveni careu au murit pe câmpul de luptă.

Astfel la ora 21.00 a fost aprinsă câte o lumânare întru pomenirea fiecăruia dintre ei, Prot. Mitr. Nicolae Ciobanu săvârşind un parastas la care au participat camarazii, rudele şi prietenii militarilor decedaţi.

La finalul ceremoniei părintele Nicolae a vorbit despre importanţa rugăciunii pentru cei răposaţi dar şi despre susţinerea morală pe care trebuie să o acordăm celor rămaşi în viaţă, riscându-şi vieţile pentru ca noi să avem un trai liniştit.

Menţionăm că evenimentul a fost organizat de către Uniunea Veteranilor Războiului din Afganistan.