13:10, vineri, 14 februarie, 2014

Vă invităm să participați la Congresul Părinților ”Salvați Copiii”

Cu binecuvîntarea Înalt Prea Sfințitului Vladimir, la data de 21 februarie, ora 10.00 în incinta Sălii cu Orgă din Chișinău, va avea loc Congresul Părinților „Salvați Copiii”.
La eveniment sunt așteptați preoți, părinți, bunici și toți oamenii de bună credință cărora nu le este indiferentă soarta copiilor acestei țări! Să fim uniți și nu nepăsători față de necazul aproapelui nostru.
În cadrul Congresului se  vor discuta probleme cu care se confruntă copii, dar și părinții:
1. Protectia datelor cu caracter personal. Anchetarea în școli. Dosare electronice pentru elevi.
2. Drepturile copiilor. Protecția copiilor în situațiile de risc și așa zis-a “justiție juvenilă”.
3. Tipuri de documentare. Actele biometrice și riscul scanării faciale.
4. Codul educației. Tipurile de examinare și educația la domiciliu.
5. Cerințele Uniunii Europene privind modificarea sistemului de învățământ și “asigurarea” drepturilor copiilor vis-à-vis de învățăturile Sfinților Părinți. Exemple reale din RM și din străinătate.

6. Ora de religie și dificultățile desfăşurării ei, etc.

Vor fi invitați reprezentanții Ministerelor de resort, juriști, doctori în Drept din RM și de peste hotare (România, Ucraina, Rusia, Uniunea Europeană), precum și reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Părinții sunt chemați să expună întrebările cu care se confruntă în procesul de educație și electronizare pentru ca în comun să fie găsite căi de soluționare.

Notă: În prezent, este supus dezbaterilor publice proiectul Codului Educației. Scopul Congresului Părinților este de a veni cu propuneri de modificări legislative în domeniul educației, dar și a echilibrului în domeniul asigurării drepturilor copiilor!

Adresa: mun. Chişinău, Bd. Ştefan cel Mare și Sfânt 81, Sala cu Orgă.